E-KATALOG
Hidrolik Pres


Hidrolik pres, makinelerde silindir ile itme kuvveti oluşturan makine pres yöntemidir. Sisteme bağlı yağ motorları ile sisteme belirlenen miktarlarda yağ basıncı uygulanır ve silindir ile presleme işlemi gerçekleştirilir. Bu basınç belirli bir kumanda veya kontrol aparatı ile yapılır.

Hidrolik presler genel olarak bükme, delme, doğrultma vb. işlemlerde kullanılır. Sektör bakımından geniş bir yelpazeye sahiptir. Makinadan otomotiv sanayisine kadar birçok sektörde kullanılır.

Prensip olarak eski çağlardan beri hidrolik basınç kullanılmaktadır. Endüstriyel anlamda kullanılması 18. Yüzyıl sonlarına denk gelmektedir. İlk olarak yağ endüstrisinde kullanılan hidrolik presler 19. Yüzyıl ortalarında İngiltere’de buharlı çekiçlerin yerine faaliyet göstermeye başlamışlardır. Ardından 19. Yüzyıl sonlarında doğru Amerika’da 126 ton kapasiteli hidrolik presler kullanılmaya başlanmıştır. Bu aşamadan itibaren hidrolik pres dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu kısımdaki en önemli adımlardan bir tanesi elektrikli hidrolik pompalarının icadıdır.

Hidrolik pres genel olarak 5’e ayrılır. Bunlar:

  • Dört sütunlu hidrolik presler
  • Tek sütunlu hidrolik presler
  • Yatay hidrolik presler
  • Dikey plakalı hidrolik presler
  • Genel hidrolik presler

Şeklindedir.

Hidrolik pres çeşitli avantajlara sahiptir. Mekanik preslere göre daha stabil çalışan ve küçük motorlara sahip olmaları daha çok ilgi çekmelerini sağlamıştır. Ek olarak pres gücünün ayarlanabilir olması artı bir özelliktir.

Çeşitli mutfak gereçleri düşük basınçlı hidrolik presler yardımı ile şekillenmektedir. Laboratuvarlarda da görülebilen hidrolik preslerin kullanım alanının belirli bir sınırı yoktur. İlaç yapımında laboratuvar ortamında sıkıştırma işleminde de görülebilen hidrolik presler özellikle şekillendirme işlemlerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Hidrometal, Hidrolik presler konusunda atölye tipi hidrolik preslerin yanı sıra honlama makinaları ve rektefiye makinaları da üretmektedir. Sitemiz üzerinden makinalarımız hakkında bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.Haberi Paylaş