E-KATALOG
Hidrolik Pres Nerelerde Kullanılır?


Hidrolik pres, piston mantığı ile az güçle fazla ağırlığı kaldırma prensibi baz alınarak oluşturulmuş makinalardır. Makinalarda bulunan hidrolik pompalar sayesinde yüksek basınçlar oluşturularak tonlarca yük uygulanabilir.

Hidrolik presin genel çalışma mantığından ötürü birçok alanda hidrolik presle karşılaşılabilir. Bükme, kalıp, dövme, derin çekme, şekillendirme ve perçinleme bunlardan bazılarıdır.

Bükmede yapılan işlem basittir. Hidrolik pompada hidrolik sıvı kullanılarak oluşturulan güç, çeşitli kontroller ve borular sayesinde silindirlere iletilir. Silindirler kontroller sayesinde düşük hız ve yüksek basınçla tesir tablasına doğru hareket eder ve ürüne presleme işlemi uygular. Bu sayede üründe bükme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Kalıp işlemlerinde genelde sıcak ve şekil almaya müsait malzemeler kullanılır. Bunların başında kauçuk gelmektedir. Kauçuk bir sıcaklıkta sıvı hale ulaşır ve bu sıcaklıkta presleme işlemine girer. Hidrolik preste bulunan silindirin uç kısmı, baskı yapılacak desen veya şekle göre hazırlanır. Hazırlanan uç kauçuğu presler ve soğuma işlemi yapılarak kauçuğun preslendiği şekilde kalması sağlanır.

Dövme işlemi, diğer işlemlere nazaran daha detaylı işlem istemektedir. İşlenecek malzemede yapılacak olan işleme göre silindir başlığı kullanılır. Delme veya kesme işlemleri için bu presler idealdir. Bu kısımda pres silindirlerinin hızı değişebilir. Hidrolik pres duruma göre yüksek hız veya düşük hızda basınç uygular. Genellikle kesme işlemlerinde malzemede eğilmenin oluşmaması için yüksek hızda işlem yapılır. Bu sayede malzeme kesilirken fazla basınçtan ötürü malzemede eğilme veya deformasyon oluşmaz. Bu tür preslerde giyotin de kullanılabilir.

Genel olarak hidrolik preslerin birçoğu düşük hızda çalışmaktadır. Ancak bu hız çok yüksek değerlere de çıkartılabilir. Bu işlemler genelde işlenen parçada delik açmada veya kesmede pürüzü minimize etmek için yapılır. Hızlı bir şekilde inen kesici parça ürünü deldikten sonra eski konumuna dönerek ürünün bükülmesinin önüne geçer.

Hidrolik pres işlemlerinde çok sayıda detay bulunmaktadır. Hidrolik basıncı ve uygulanacak güç ile silindir hızı hassas işlemlerde büyük bir titizlikle belirlenmelidir. Çeşitli valfler ve kontrol mekanizmalarının kullanıldığı preslerde önceden manuel olarak yapılan hesaplama ve kontrol işlemleri artık bilgisayar ile rahatlıkla yapılabilmektedir. Hidrolik pres işlemlerinde bilgisayar tarafından yapılacak işlem ve güç belirlendikten sonra kalan işlemleri hidrolik pres kolay bir şekilde yapmaktadır.

Hidrolik preslerde ürün ve makinada kullanılan malzeme kalitesi de önemlidir. Bundan ötürü geniş ürün yelpazesine sahip Hidrometal, gerekli tüm ayrıntıları kendisi düşünerek kullanıcıların zor işlemleri bile kolayca yapmasını sağlamaktadır.Haberi Paylaş