E-KATALOG
Hidrolik Pres Nasıl Çalışır?


Hidrolik pres makinalarında pres işlemi belirli aşamalarda gerçekleşir. Başta kullanıcının talebine göre pompalar aracılığı ile sisteme yağ basılır. Bu yağın kontrolü için çeşitli valfler ve regülatörler kullanılır. Ayarlamaların ardından silindirlere gerekli güç iletilir. Kullanıcının kontrolü sayesinde sistemde gerekli güç ve basınç oluşturulur. Tonaj ağırlığı kolay bir şekilde ayarlanabilir.

Hidrolik pres için genel mantık belirli bir sıvı aracılığı ile yüksek basınç oluşturmaktır. Burada Pascal kanunu ile temel basınç mantığı kullanılmaktadır. Hidrolik pres makinalarında işleme göre çift taraflı veya tek taraflı silindir kullanılır. Bükme veya derin çekme gibi işlemlerde genellikle çift taraflı silindirler kullanılır. Çift taraflı silindirlerde üst ve altta olmak üzere iki veya daha fazla silindir bulunur. Hidrolik pompasından gelen basınç iki tarafa dağıtılarak basınç dengesi korunur.

Hidrolik preslerin kontrolünde manuel veya otomatik sistemler kullanılır. Manuel sistemlerde kullanıcı vana veya kumanda kolu ile presin hız ve gücünü ayarlarken otomatik sistemlerde yaklaşık basınç ve hız oranı ayarlanarak işlemin gerçekleştirilir. Presin plaka veya işlenecek malzemeye gelişine kadar geçen aralıkta silindir hızlı bir şekilde inerken malzeme tarafında hızını azaltırken pres gücünü kullanıcının belirlediği miktarda tutarak presleme işlemi gerçekleştirir.

Mekanik motorlar yerine hidrolik pompaların kullanıldığı hidrolik preslerin genel basınç hızı yavaştır. Bu durumda işlem süresini uzatmaktadır; ancak ek sensor ve valfler ile bu işlem süresi kısaltılmaktadır. Ek olarak hidrolik pompaların kontrolü mekanik motorlara göre daha kolay olduğu için ürün işlemeleri kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Hidrolik presler arasında 4 sütunlu presler yaygın olan modellerdir. Kullanım kolaylığı ve geniş hizmet alanı sayesinde birçok sektörde 4 sütunlu hidrolik pres tercih edilmektedir. Yüksek tonaja ulaşabilen bu tür presler ile büküm işlemleri hem hızlı hem de kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Presler sanayinin yanı sıra medikal alanlarda da kullanılmaktadır. Örneklerin incelenmesi veya homojen karışım oluşturulmasında kullanılan laboratuvar tipi hidrolik presler ek olarak film tablet basımında da kullanılır.

Hidrometal Hidrolik Pres ise teknolojinin el verdiği tüm imkanları kullanarak hidrolik pres konusunda tüm kolaylığı sağlayacak makinalar üretmektedir.Haberi Paylaş